in ,

СлаткоСлатко УбавоУбаво

Најдобриот рецепт за домашен бурек

Со овој едноставен рецепт ќе успеете и затоа што е погоден за почетници.

Состојки:

1/2 кг подебели кори
500 гр сирење
250 ml вода
125 мл масло
по потреба сол

Подготовка:

Во длабок сад измешајте вода и масло и посолете (ако сирењето ви е премногу солено, внимавајте да не претерате). Ќе биде неопходно оваа течност да се промешува пред секое прскање на кората, бидејќи маслото се одвојува. Намачкајте со масло округла тавче и ставете 2 кори чии краеви треба да ги преминат рабовите на тавата, или да висат од страна. Попрскајте со мешавина од масло и вода. Остатокот од кората поделете го во групи од по 3 кори.

Земете 3 кори и ставете ги во тавче една врз друга, гужвајќи ги да стојат, па третата попрскајте ја и посипете со рендано сирење. Повторете го ова со останатите кори освен последните три. Во тавче ставете ја првата од овие три стуткани и посипете. Се става претпоследната кора. Посипете ја и неа и ставете го остатокот од сирењето. Се става последната кора и се посипува со мешавина од вода и масло.

Сега преку последната кора префрлете ги краевите кои висат од страна, затворајќи го бурекот и посипете со течност. Се пече во рерна загреана на 180 степени додека ситно порумени.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote