in ,

СлаткоСлатко УбавоУбаво

НАЈДОБРА ДИЕТА ЗА СЛАБЕЕЊЕ, НО И ЗДРАВЈЕ: заборавете на кето и автофагија, ова е решението за дебелина и здраво срце

Като диетa и автофагијата се две можеби најпопуларни диети на социјалните мрежи и дигиталните медиуми.

Ветувајќи брзо губење на тежината, но и позитивно влијание врз целокупното здравје на организмот, овие две диети добија многу обожаватели.

Сепак, научниците и многу лекари сè уште се скептични и се сомневаат дека многу од овие тврдења се најмалку потврдени.

Во најлош случај, тие можат да бидат штетни за некои кои ги практикуваат.

Кето диетата се базира на многу мал внес на јаглени хидрати, што доведува до метаболичка состојба во која телото ги користи мастите како „гориво“.

И иако некои студии покажуваат дека овој пристап навистина доведува до почетно слабеење, тој едноставно не е одржлив на долг рок.

Исто така, не е можно јасно да се утврди дали секогаш станува збор за губење на тежината предизвикано од метаболички промени или едноставно имало намалување на бројот на калории во храната што ја јаде човекот во одреден период.

Истражувачите се многу загрижени за видот и количината на маснотии потрошени во кето диетата.
При спроведување на истражување, на учесниците обично им се даваат прецизни упатства во врска со ова, а видовите масти што ги консумираат се строго контролирани.

Сепак, во реалниот живот, многумина сè уште се фокусираат на она што им е најпристапно и најдостапно, и тие не успеваат да ги ограничат количините.

Така, се случува да консумираат поголеми дози на заситени масти, а тие се поврзани со зголемен ризик од срцеви заболувања и зголемување на нивото на маснотии во крвта.

Исто така, постојат докази дека диетата со кето подолг временски период може да доведе до стврднување на артериите, со што се зголемува кардиоваскуларниот ризик.

Од друга страна, постојат ветувачки знаци дека диетата со кето може да има позитивен ефект врз дијабетисот. Сепак, досега не се собрани доволно докази дека може да биде клинички препорачано, посочува д-р Ендру Фримен, кардиолог од Колорадо кој успеа да им помогне на многу пациенти со холистички пристап.

„Неверојатно е колку малку кардиолози учат за исхраната“, објаснува д-р Фримен, кој исто така изгубил повеќе од 15 килограми кога во својата диета се фокусираше на растителна храна. „Сум видел пациенти кои престанаа да земаат лекови за само шест месеци, а пред тоа страдаа од дебелина, дијабетес и срцеви проблеми“, вели д-р Фримен.

Истражувачите во моментот се прилично оптимистични кога станува збор за автофагијата – диета во која некој гладува некое време во текот на денот.

Сепак, тие предупредуваат дека некои луѓе го поминуваат целиот ден без храна, додека други внимателно мерат неколку часа помеѓу оброците.

Не е невообичаено гладувањето да доведе до прејадување подоцна или да не натера да избереме нездрава храна – онаа што лошо влијае на здравјето на срцето и кардиоваскуларниот систем.

Д-р Фримен вели дека е исклучително важно дијабетичарите да се консултираат со својот лекар пред да одлучат да ги прескокнат редовните оброци.

Која диета е најдобра – не само за слабеење – туку и за целокупното здравје на организмот?

Ова е прашање што нè интересира особено во светло на борбата против вирусот корона – кога треба да се ослободиме од дебелината, но и да го зачуваме имунитетот?

Ова е прашањето со кое се справува целата кампања „Калории против круната“, која „Лепа и Среќна“ ја водат под слоганот „Здравје во ваши раце“.

Одговорот лежи во храната што е вообичаена за двете диети – медитеранската и ДАШ диетата – имено овошје, зеленчук, мешунки, јаткасти плодови и цели зрна.

Ако додадете соодветна физичка активност, доволно спиење и редовно опуштање од стрес, можете да бидете сигурни дека сте на вистинскиот пат кон одржување на вашето здравје и витка форма.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote