in

Направете го вашето месо сочно, меко и полно со вкус: Најдобрата маринада на светот! (РЕЦЕПТ)

За да го подготвите месото што е можно полесно и да ги направите вашите јадења што е можно повкусни, важно е да подготвите добра маринада и да го чувате месото во неа 48-72 часа.

Додека е во маринада, месото ги ослободува своите внатрешни сокови, кои претежно содржат мириси карактеристични за месото, а во исто време месото добива мириси на самата маринада.

Еве како да подготвите добра маринада за говедско, пилешко или месо од дивеч.

Состојки:

  • 1/4 л бело вино,
  • 1/4 л вински оцет,
  • 2 лажици шеќер,
  • 10 црн бибер во зрно,
  • 50 гр сецкан целер,
  • 100 гр сецкан магданос,
  • 100 гр сецкани моркови,
  • поголема главица црвен кромид исецкан на парчиња,
  • 2 чешниња лук ситно сецкан,
  • 1 литар вода

Подготовка:

Измешајте вода, вино и оцет. Додадете сецкан зеленчук и зачини. Врие кратко и оставете да се излади. Оваа количина е доволна за 3 кг месо, па ако подготвувате помалку, пропорционално намалете ја количината на состојките.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote