in ,

УбавоУбаво СлаткоСлатко

Најдобрата руска салата мора да го содржи ова: Богат вкус кој нема да се заборави!

Потребни се: 2-3 варени јајца; 1 компир; 1 голем морков; 3-4 кисели краставички; 100 гр грашок; 1 црвена кисела пиперка; 1 чаша 100 мл мајонез; 1 лажица сенф; 1 лажица оцет од краставиците; 100 гр печеница или бело пилешко месо; сол

 

Подготовка: Сварете компири, грашок, моркови .. Кога ќе се оладат, исечете ги на мали коцки. Во сад ставете варен зеленчук, варени сецкани јајца, варен компир, додадете сецкани пиперки и краставици, како и сецкан сув врат. Додадете мајонез, сенф, сол и лажица оцет. Измешајте сè добро и оставете го во фрижидер да се излади добро. Послужете со печење или како гарнир за други меса.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote