in ,

Што?Што?

НАЈДОБРИОТ ЛЕК НА ЕСЕНТА! Овој плод е полн со витамин Ц, го чува срцето, цревата и ИМУНИТЕТОТ!

Добар е за забите и коските како резултат на комбинацијата на калциум, фосфор и магнезиум.

Постојат многу причини да внесете костени во вашата исхрана, што е достапно на секој чекор во овој период. Костените содржат помалку маснотии од другите ореви, висок процент на скроб и витамин Ц.

Поради високата содржина на растителни влакна и сложени јаглехидрати, костенот брзо предизвикува чувство на ситост. Се разбира, ова е пожелно во контролата на телесната тежина.

Добар е за забите и коските поради комбинацијата на калциум, фосфор и магнезиум. Костенот ги стимулира функциите на нервниот систем бидејќи е богат со минерали и витамини од групата Б. Исто така е корисно во исхраната на дијабетичари поради бавната апсорпција на јаглени хидрати, така што не крева инсулин во крвта одеднаш.

Брашното од костен е храна без глутен, а добро е и во борбата против анемијата бидејќи има голема содржина на железо.

Костенот има кардио-заштитен ефект со тоа што содржи добри масти и обезбедува добар дел од омега-3 и омега-6 масни киселини, костените го штитат срцето. Го штити и цревниот систем и имунитетот бидејќи е богат со растителни влакна, овозможува добра работа на цревниот систем, добра состојба на бактериската флора.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote