in ,

СлаткоСлатко УбавоУбаво

НАЈДОБРИОТ ТРИК ЗА ПОДГОТОВКА НА ОРИЗ, ГОТВИТЕ БУКВАЛНО 3 МИНУТИ: Гордон Ремзи открива – поради 1 грешка е леплив.

Иако изгледа многу едноставно – само ставете го во вода и варете, подготовката на ориз не е воопшто лесна. Секоја домаќинка има свој „трик“, дури и професионалните готвачи не се согласуваат кој метод е најдобар.

Гордон Ремзи откри како најдобро се подготвува според негов рецепт, а своето познавање го сподели и познатата готвачка на ТикТок. Според нејзиното мислење, најважна е количината на вода и ориз, а ако „ви треба“, готвењето е скоро буквално за еден час!

Popi O’Tul, добро позната готвачка, објави на Интернет како се подготвува оваа храна без да биде густа, леплива или тврда.

Попи откри дека оризот прво треба да се измие под вода. Односот на ориз и вода треба да биде 1: 1,5, односно чаша вода оди на една чаша ориз. Гответе три минути на силен оган, потоа извадете го, покријте го и оставете го да стои уште 12 минути.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote