in

Дали знаевте: Ова се најдобрите природни пробиотици

Општо е познато дека бактериите во дигестивниот тракт влијаат и на нашето здравје. Затоа, важно е да се одржи рамнотежата на микрофлората во желудникот и цревата.

Покрај јогуртот, има и многу други природни пробиотици кои помагаат на здравјето на нашиот дигестивен тракт. Откријте подолу која храна е најдобрата пробиотика.

Природни пробиотици

Ладен компир

Ладениот, варен компир ја зголемува чувствителноста на инсулин, помага да се елиминира ризикот од дијабетес, па дури и слабеењето. Покрај тоа, состојките на компирот го одржуваат нашиот стомак здрав.

Зелени банани

Незрелите банани се богати со пробиотици, влакна, витамини и минерали. Оваа комбинација го одржува здравјето на желудникот и цревата, и ги зајакнува коските и срцето. Затоа, ако едвај чекате бананата целосно да созрее, одете по зелените, бидејќи ќе го подобрите вашето здравје.

Темно чоколадо

Покрај бројните придобивки од црното чоколадо, како што се подобрувањето на концентрацијата и расположението, ова лекување влијае и на растот на здрави бактерии во цревата. Значи, можете слободно да уживате во чоколадото, ако сте чокохолик, но во умерени количини. Едно, до две ребра на темно чоколадо на ден е сосема доволно.

Лук

Покрај тоа што е природен антибиотик, лукот е полн со пробиотици, а одличен е и за здравјето на цревата и желудникот.

Кефир

Овој пијалок е полн со здрави бактерии кои елиминираат многу гастрономски проблеми, а помага и при алергии.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote