in

УбавоУбаво Што?Што?

Најголемиот исечен дијамант од Русија на аукција во Женева! [ФОТО]

Најголемиот дијамант некогаш исечен во Русија од 100,94 карати наречен „Alrosa Spectacle“ ќе биде понуден на аукција во Женева подоцна овој месец.

Дијамантот може да достигне цена од 12 до 18 милиони швајцарски франци, или 19,96 милиони долари на аукцијата во Кристи на 12 мај.

„Овој фантастичен дијамант со ретка, таканаречена Д боја, беше исечен од оригиналниот груб дијамант кој тежеше повеќе од 200 карати. Тој беше наречен дијамант „Сергеј Дијагилев“, а беше пронајден во 2016 година “, рече Мари-Сесил Сисамоло, експерт во одделот за накит во куќата„ Кристи “.

Процесот на обликување на дијамантот траеше една година и осум месеци.

Дијамантот е еден од 144 предмети што ќе бидат понудени на аукција, вклучувајќи прстени, обетки, брошеви и други парчиња направени од дијаманти, сафири и рубини.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote