in

Што?Што?

Најголемиот измамник за ИТ се соочува со 20 години затвор! ЕВЕ ЗОШТО!

REFILE - ADDING COUNTRY Former Theranos CEO Elizabeth Holmes leaves after a hearing at a federal court in San Jose, California, July 17, U.S., 2019. REUTERS/Stephen Lam - RC1D38C72080

Елизабет Холмс беше наречена наследничка на Стив Џобс, но нејзината компанија, во која инвеститорите вложија десетици милиони долари, се засноваше на измама.

Елизабет Холмс се претстави како претстојната ѕвезда на технолошката индустрија што може целосно да го промени пазарот вреден милијарди долари. Нејзината компанија Теранос, тврдеше таа, развила револуционерен уред за вадење и анализа на крв што бил многу поедноставен и поевтин од конвенцијалниот. Исто така, резултатите од анализата на земените примероци требале да бидат завршени многу побрзо од сегашните методи, така што, како што уверуваа јавноста и инвеститорите, со само капка или две крв од прстот, новиот уред можеше да открие разни болести, од дијабетес до тумори.

Она што звучеше премногу добро за да биде вистина и се чинеше како револуција во анализата на крвта и дијагностиката, се покажа како лага и измама.

Како што откри репортер за „Волстрит журнал“, Теранос испратила примероци од тест на крвта во лабораториите, а за примероците анализирани од нивниот уред, резултатите биле претежно неточни.

Но, дотогаш беше предоцна за многу инвеститори да ги вложат своите милиони во компанијата и со тие милиони Холмс живееше како филмска ѕвезда – трошеше на авиони со приватен пилот, скапи автомобили, асистенти чија улога беше да прават нејзини приватни шопинг, престојување во луксузни и скапи хотели.

Кога е откриена измамата, покрената е истрага против Елизабет Холмс и таа би можела скапите фустани да ги замени со затворски костум затоа што и се заканува затворска казна од 20 години.

 

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote