in

ЗАГРИЖУВАЧКИ! Најголемата постоечка санта мраз се одвои од Антарктикот!

This handout image released by The European Space Agency (ESA) on May 20, 2021, shows a view captured by the Copernicus Sentinel-1 mission of the A-76 iceberg off the Ronne Ice Shelf, in the Weddell Sea, Antarctica taken on March 9, 2021 - combined with a graphic of the Spanish island of Majorca for scale. - An iceberg the size of the island of Majorca has broken off from the Ronne ice pack in Antarctica, making it the largest iceberg in existence, according to images from a European Copernicus satellite, the European Space Agency said on May 20, 2021. (Photo by Handout / EUROPEAN SPACE AGENCY / AFP) / RESTRICTED TO EDITORIAL USE - MANDATORY CREDIT "AFP PHOTO /EUROPEAN SPACE AGENCY " - NO MARKETING - NO ADVERTISING CAMPAIGNS - DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS

Најголемата санта мраз во светот се одвои од Антарктикот, тоа може да се види на сателитските снимки на европската програма Коперникус, објави Европската вселенска агенција.

Ледениот брег, наречен А-76, е долг околу 170 километри и широк 25 километри, а има вкупна површина од 4.320 километри квадратни.

Според изјавата, ледениот брег се разделил во морето Ведел.

Прво беше забележано од британската организација за поларно истражување (БАС), чијашто база е во близина.

Досега најголема санта мраз беше А-23А, со површина од 3.380 квадратни километри, додава европската агенција.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote