in

WTFWTF

СИТЕ НЕКА ГО ЗАТВОРАТ НОСОТ! Најинтензивните мириси на светот!

  1. Vieux Boulogne
    Vieux Boulogne, најтешкиот мирис на сирењето во светот, има добар вкус, но луѓето го консумираат со задржување на здивот. Толку многу што оние кои го консумираат ова сирење го опишуваат мирисот на сирење како „кравји измет“.
Vieux Boulogne:

2. Дуриан

Содржи 44 различни текстури на мирис, а најлошо е скапаното јајце, ова овошје има посебен мирис кога е свежо и скапано одделно. Поради мирисот на скапано дуријанско овошје, зградата била евакуирана, мислејќи дека има протекување на гас на еден американски универзитет. Замислете за каков мирис станува збор!..

Durian meyvesi:

3. Rafflesia Arnoldii – Рафлесија Арнолди, која има титула како најголем цвет во светот и позната и како цвет на труп, буквално мириса на скапан труп. Причината поради која толку лошо мирисаше беше да привлече муви. Сепак, овој вид е во опасност од истребување …

Rafflesia Arnoldii (Ceset Çiçeği):

4. Античките тоалети – Мирисот на измет е секако меѓу најлошите мириси. Но, можете ли да замислите како ќе мириса измет што чека стотици години? Во Данска, археолозите се соочуваат со овој непријатен мирис кога сфаќаат дека бурињата од 14 век се всушност тоалети и дека се полни со измет.

Antik dışkılar:

5. Уранус – Се разбира, не е познато што се случува во Уранус бидејќи сè уште не сме стапнале, но научниците сугерираат дека тој мириса официјално на „расипани јајца“ поради густиот гас на водород сулфид на планетата.

Uranüs:

6. Titan Arum – Титан Арум, друго растение наречено цвет на мртовец, цвета само неколку дена и ослободува мирис со кој никогаш не би сакале да бидете до него тие неколку дена.

Titan Arum:

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote