in ,

СлаткоСлатко

Најлош начин за консумирање компири

Компирот, најпопуларното растение, содржи јаглехидрати кои брзо го снабдуваат организмот со енергија. Проблемот е што го подготвуваме на најнездрав начин.

Компирите се многу популарни. За жал, повеќето луѓе најчесто го јадат во најлоша можна форма – како помфрит или чипс, кои се полни за крвните садови на многу незгодни трансмасни масни киселини и обично се пресолени. Дури и печените компири се полни со маснотии, маргарин и разни додатоци, како што се сирење и сланина.

Но, ако ги однесете масните и солените адитиви, компирот е всушност исклучителен извор на здрави состојки. Има малку калории, особено е добар извор на витамин Б6, витамин Ц, бакар, калиум и манган и е полн со растителни влакна.

Би било идеално да се готви и да се зачини со сол и маслиново масло или путер. Не е нездраво или печено во рерна ако не го мастите премногу. Но, избегнувајте пржени компири.

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote