in , ,

Што?Што?

Најмалото бебе на светот ја напушти болницата по 13 месеци

In this picture received by AFP from Sharp Mary Birch Hospital for Women & Newborns on May 29, 2019, shows baby Saybie, the world's smallest surviving newborn, when she was born in December 2018 in San Diego, California. - A baby girl who weighed 245 grams (8.6 oz) and measured 23 cm (9 inches) became the smallest baby in the world, a US hospital reported after being discharged five months after being in intensive care. (Photo by HO / various sources / AFP) / RESTRICTED TO EDITORIAL USE - MANDATORY CREDIT "AFP PHOTO / Sharp HealthCare/HO" - NO MARKETING NO ADVERTISING CAMPAIGNS - DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS

Бебето, кое се смета за најмалото родено бебе во светот, беше пуштено од болницата во Сингапур по 13 месеци интензивно лекување.

Квек Ју Суан имала само 212 грама кога била родена и била долга само 24 сантиметри.

Родена е во 25 -та недела од бременоста, што се смета за крајно прерано.

Претходниот „рекордер“ беше девојче родено во САД, кое тежеше 245 грама откако се роди во 2018 година.

Ју Ксуан е родена со царски рез четири месеци порано откако на нејзината мајка и била дијагностицирана прееклампсија, многу висок крвен притисок што може да ги оштети виталните органи на мајката и детето.

Детето сега тежи 6,3 килограми. По нејзиното раѓање, лекарите во Националната универзитетска болница во Сингапур не и дадоа голема шанса да преживее.

И покрај се, компликации по раѓањето, таа ги инспирираше луѓето околу себе со упорност и раст, што ја прави исклучително бебе Ковид -19 – зрак надеж среде ужас, се вели во соопштението на болницата, пренесува Би -Би -Си.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote