in , ,

WTFWTF Што?Што?

Нејмар размислува за заминување од ПСЖ по последната изјава на Ал Келаифи

Авантурата на Нејмар во ПСЖ е при крај.

Францускиот РМС објави дека парискиот клуб решил да ја продаде својата „десетка“ и дека 30-годишникот прифатил дека неговиот престој на Паркот на принцовите завршил.

Бразилецот пристигна во летото 2017 година од Барселона за 222 милиони евра, што е најголемиот трансфер во историјата на фудбалот.

Без разлика што неговиот автоматски договор ќе биде продолжен од 1 јули до 2027 година, тоа нема да биде пречка за заминување на бразилската суперѕвезда.

Фудбалерот се согласил на предлогот на клубот и договор е најдобро за двете страни 30-годишникот да ги напушти редовите на францускиот шампион.

„Можното заминување на Нејмар? Можам само да кажам дека во новата сезона очекувам многу повеќе од сите играчи“, изјави пред неколку дена Насел Ал-Хелаифи, претседател на ПСЖ.

Минатата сезона, Нејмар собра само 28 настапи со 13 постигнати голови, многу помалку од човекот што очекуваше да го преземе тронот од Меси и Роналдо кога ќе дојде.

Пет години по потписот, Бразилецот падна во целосна сенка на Килијан Мбапе и Французинот всушност е тој за кого раководството на клубот се бореше многу за да остане во тимот.

Со оглед на високата плата што ја има во ПСЖ, за него се заинтересирани само три клуба. Тоа се Манчестер Јунајтед, Челези и Њукасл Јунајтед.

Трката за потписот на Нејмар допрва започнува, но едно е сигурно – неговиот престој на Паркот на Принцовите заврши.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote