in

НАЈМИСТЕРИОЗНИТЕ МЕСТА НА ПЛАНЕТАТА ЗЕМЈА!

Планетата земја е прекрасно место кое никогаш не престанува да не изненадува со нејзините убавини. Но нашата планета е исто така полна со многу мистерии.

  1. Ареа 51 – омиленото место на Холивуд и теоретичарите на заговор. Ова место се наоѓа во Невада, опкружено со пустински предел. Ова место е воздухопловна база кое сеуште е во функција. Ова место поради популарноста и теориите на заговор е топ туристичка атракција. Но областа е строго забранета за посетители.
Area 51 (Nevada)

2. Бермудскиот Триаголник – Бермудскиот триаголник е најмистериозното место на планетата! Оваа област се простира на 1.300.000 километри квадратни и се наоѓа помеѓу Бермуда, Пуерто Рико, Мајами и Флорида. Повеќе од 20 авиони и 50 брода се мистериозно изгубени во оваа област. Причината и остатоците се сеуште нејасни/непронајдени.

The Bermuda Triangle

3. Крвави водопади (Антартика) – Згора на тоа што е најстуденото и најсувото место на планетата, Антартика исто така е позната по местото наречено Крвавите Водопади. Ова место на прв поглед изгледа страшно и морничаво. Оваа појава е објаснета од страна на научниците. Овој феномен се случува како резултат на вода, богата со сол и желево. „Крвавата“ вода се излева во океанот и навистина изгледа страшно.

Blood Falls (Antarctica)

4. Мост на ѓаволот (Кромлау, Германија) – Многу мостови се наречени ѓаволски мостови од тоа што имаат врска со необјаснети супернатурални појави. Овој мост формира перфектен круг како резултат на отсликување во реката.

Devil’s Bridge (Kromlau, Germany)

5. Големата пирамида во Гиза – Пирамидата во Гиза е една од најфасцинантните места на планетата. Годишно е посетена од многу туристи. Најголемата мистерија за ова место е тоа како се изградил овој објект. Постојат теории дека пирамидата е изградена со помош на некоја рампа.

The Great Pyramid of Giza (Egypt)


Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote