in

WTFWTF

Најмистериозни организации во светот! Величествени 12 и Витези темплари! [петти дел]

Некои од овие организации се основани за да го променат системот во светот и да управуваат со луѓе, некои за да предизвикаат страв извршувајќи насилни акти, а други за да организираат ритуали за духовно прочистување. Ги составивме најмистериозните организации во овој серијал.

Величествени 12

Тоа е 12-члена тајна организација формирана од американскиот претседател Хари С. Труман во 1947 година, составена од научници, војници и владини претставници. Нивната цел беше да ги испитаат настаните во Росвел и Летечките чинии (НЛО) за кои се тврди дека биле видени.

Величествени 12, вршела тајни студии со единицата на ФБИ кој отркила НЛО во државата Далас и на други места. Тие студии и откритија биле „вистински!“. Било пријавено дека видени се вонземјани и тоа било документирано како извештај до американскиот председател. Овие документи биле скриени од јавноста сè до 1982 година.

Витези темплари

Група од 9 витези била формирана од францускиот благородник Хјуг де Пајан околу 1119 година за да ги заштити христијанските аџии во Ерусалим. Сектата, официјално признаена од Католичката црква во 1129 година, наскоро добила сила. Во нивното најмоќно време, нивните воени средства изнесуваат 20 000, но само 10% од нив биле витези на сектата. Животниот век на сектата е скоро идентичен со крстоносните војни. Со своите црвени крстови на белата облека, Витезите Темплари станаа еден од најстрашните воини во нивното време.

Сектата е во хиерархиска структура. На чело на нивната секта секогаш имаше витез со француско потекло и тие беа организирани во одредени градови и земји во Европа во форма на претставник и помали групи поврзани со овој претседател.

Џeзак де Молеј, кој беше шеф на сектата во 1307 година, сакаше да ја обедини сектата со болничарите, но тие не можеа да постигнат договор. Папа, крал на Франција IV. Под притисок на Филип, го екскомуницираше култот и припадниците на култот беа уапсени и егзекутирани под обвинение дека биле принудени да натеруваат прифаќање под тортура.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote