in

Запознајте ја најмладата жена милијардер во светот: Витни Волф!

Основачот и извршен директор на Bumble, Витни Волф Херд, стана најмладата жена милијардер во светот откако компанијата излезе во јавноста минатата недела. Сегашното богатство на Херд се проценува дека надминува 1,6 милијарди долари.

Bumble Inc., апликација за средби слична на Tinder, неодамна излезе во јавноста и акциите на компанијата се зголемија за 64% на првиот ден на тргување. ИПО на компанијата го направи 31-годишниот извршен директор и основач Витни Волф Херд, исто така, најмладиот “само-направен” милијардер во светот.

Нето-вредноста на Херд достигна 1,5 милијарди долари, откако акциите на Bumble достигнаа 70,31 американски првиот ден, според Форбс. Според извештајот на Форбс, Волф Херд поседува 21,54 милиони акции, што одговара на 11,6% од компанијата. Покрај тоа што е најмладата жена што стана милијардер преку сопствени напори, Херд е позната и како најмладата жена извршен директор што рекламира компанија во САД.

Акциите на Bumble, кои се искачија на 84,80 УСД во последниот ден на тргување, го затворија денот на 75,46 УСД. Со ова затворање, личното богатство на Витни Волф Херд достигна 1,625 милијарди долари, додека пазарната вредност на Bumble, која беше лансирана како апликација за запознавање, се искачи на 8,26 милијарди долари.

Bumble, кој стана една од најбрзо растечките апликации за запознавање во Америка, во моментов се тргува на берзата Nasdaq, една од трите најследени берзански индекси во Америка.

Витни Волф Херд, која исто така беше една од основачите на Тиндер, ја тужеше компанијата за сексуална дискриминација и вознемирување по разделбата со Tinder. 31-годишната жена претприемач го основаше Bumble во 2014 година, веднаш по напуштањето на Tinder!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote