in

Што?Што?

Најнездрав начин за подготовка на јајца!

Не постои „погрешен“ начин да се подготват јајца, но во некои варијанти го убивате најздравото во нив.

Многу диететичари и нутриционисти велат дека дефинитивно најнездравиот начин за подготовка на јајца е пржење на многу масло и на висока топлина. Хрватскиот нутриционист Сандра Мариќ Булат се согласува.

„Сурови јајца се најопасни, суровите белки се потешко варени поради присуството на авидин, и на тој начин тешко се варат. Покрај тоа, постои голема можност за труење со салмонела. Најдобар избор на подготовка се лачените или варените јајца. Со печење, додаваме поголема количина на непотребни маснотии, но при подготовка, доволно е да ја четкате тавата со масло за да добиете нискокалоричен оброк. Со малку маснотии, употребата на витамини А, Д и Е од јајцата е поголема. Дефинитивно треба да избегнуваме да подготвуваме пржени јајца со сланина, при што внесуваме вишок маснотии и сол “, рече Мариќ Булат.

„Ако пржете јајца во путер, може да поништите некои здравствени придобивки на јајцата. Јајцата се природно богати со протеини и имаат малку заситени масти, но штом додадете путер во смесата, заситените маснотии во вашето јадење растат. „Тоа е нешто што не го сакаме, бидејќи прекумерните заситени масти во исхраната се тесно поврзани со срцеви заболувања“, вели диетичарката Кетрин Басбаум.

Диететичарот Тара Томаино додава дека не мора да пазете само од путер, кокосовото масло и маснотиите од сланина се исто така лоши, како и подготовката на јајца во павлака, сирење cheese Користењето на овие состојки може да го намали високиот профил на јајца во исхраната. Од пржење јајца, единствената нездрава работа е пржење јајца на силен оган.

„Подготовката на високи температури оксидира масла, што може да го стимулира воспалението во организмот. Затоа треба да користите масла што пушат само на повисоки температури, како што е маслото од авокадо, со цел да спречите оксидација “, вели диететичарката Ребека Васута.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote