in

НАЈНОВИТЕ СТУДИИ ПОКАЖУВААТ! Маските за повеќекратна употреба филтрираат од 19 до 82 проценти од честичките, во зависност од материјалот!

Од почетокот на пандемијата, словенечкиот институт „Јожеф Стефан“ ја тестираше ефикасноста на над 150 заштитни маски и материјалите од кои се направени, а резултатите од истражувањето покажуваат дека маските за повеќекратна употреба филтрираат од 19 до 82 проценти од честичките.

Студијата покажува дека ефективноста на маските за повеќекратна употреба варира во голема мера.

Маските изработени од растеглив материјал филтрираат 30 проценти од честичките, додека оние изработени од свилени вештачки материјали се најмалку ефикасни, со 19 проценти од филтрираните честички.

Различни материјали од памук даваат подобри резултати, а филтрацијата е поголема кога ткаенината е збрчкана, а не е мазна или растеглива.

Маските од платно можат да бидат поефикасни кога станува збор за ткаенини со голем број набори или ако се надградени со полимерни материјали што се користат за производство на фабрички хируршки или FFP маски.

Пластичните визири покажаа само 16 проценти ефикасност.

Маските FFP 3 блокираат пенетрација на честички во најмалку 97 проценти од случаите, а FFP2 во опсег од 49 до 75 проценти.

Послаби резултати се јавуваат кога маските не се лепат добро на главата, наведуваат авторите на студијата, додавајќи дека материјалот од кој се направени маски FFP 3 и FFP 2 покажува подобра ефикасност.

Различни хируршки маски покажуваат ефикасност на филтрација во опсег од 77 до 81 процент, а материјалите од кои се направени од 91 до 99,5 проценти.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote