in

Што?Што? ТаженТажен

Ова е најопасниот бел отров што го јадеме секој ден, а не е шеќер или сол

Избегнувајте помфрит, виршли и слични производи бидејќи се направени од најлошото месо и содржат опасни состојки.Она што веруваме, повеќето сè уште практикуваат употреба на микробранови, кои инаку се забранети во многу земји бидејќи нивното зрачење ја оштетува храната и произведува канцерогени материи Она што повеќето од вас веројатно го користат се супи купени во продавница кои се лесни за правење, но полни со штетни состојки кои можат сериозно да му наштетат на вашето здравје.

Покрај супите од продавница, колбасите, виршлите, чипсот и слично, содржат многу токсични материи, од кои едната е калиум глутамат, кој го оштетува мозокот, срцето и општото здравје. Калиум глутамат или Е621; конзервансот за бела боја се користи во големи количини во речиси секој вид на храна За да живеете долго и здраво, избегнувајте ги овие намирници кои му штетат на вашето здравје:

Паштета

За правење паштета се користи најевтиното и најлошиот можен квалитет на месо. Но, да беше само месо, тогаш немаше да биде таков проблем. Бидејќи кожите, коските, копитата и ‘рскавицата се полнат во паштета. Повеќе од половина од паштетата е вода. А покрај тоа, има масти, кожи, скроб и разни зачини и секако емулгатори и други хемикалии, додека кај одредени видови месо има едвај 30 проценти. Во сите паштети се става многу сол, а оние во цревата се уште поштетни од конзервираните паштети. Сепак, не мора засекогаш да се откажувате од омилениот намаз. Подгответе го во вашиот дом и тогаш ќе знаете што ставате во себе.

Маргарин

Друг омилен намаз, маргаринот, се прави од растителни масла, кои се извлекуваат од сончогледот со употреба на хемикалии.Високата температура во процесот на преработка на маслото ги уништува сите витамини и антиоксиданси што ги содржат и доведува до создавање на слободни радикали кои можат да предизвикаат сериозно оштетување на клетките и го зголемуваат ризикот од рак. Тоа се масла кои се веќе нездрави од самиот почеток. А додавањето на нови хемикалии го доведува маргаринот во цврста и препознатлива состојба, што е многу штетно. И затоа наместо маргарин намачкајте го лебот со путер.

Сирење во листови

Ова сирење не се подготвува од чисто сирење, претпоставувам дека го разбирате тоа. Се подготвува од она што останува во процесот на производство на сирење. Содржи само 50 проценти сирење, додека останатите состојки се вода, масти, емулгатори и вештачки бои за производот да изгледа што е можно подобро. Ова сирење има двојно повеќе сол од обичното сирење. А салото? Ги има повеќе отколку во кој било друг млечен производ.

Пуканки

Пуканките се исто така вклучени во листата на особено штетна храна. Но, не познатите печени на шпорет, туку пуканки во микробранова печка. Бидејќи содржат хемикалија за која е докажано дека го зголемува ризикот од рак, влијае на плодноста и ја попречува функцијата на бубрезите. Многу пуканки во микробранова печка се полни со вештачки вкусови и транс масни киселини и хемикалии кои предизвикуваат главоболки и гадење. Нутриционистите препорачуваат љубителите на пуканки да ја направат оваа закуска на традиционален начин.

Виршли

Ноктите, кожата, копитата, цревата, вените, ‘рскавицата и месото со најлош квалитет се сомелени до непрепознатливост. Кон нив се додаваат соја, скроб, зачини, вода, многу сол, конзерванси, но и бојата што се наоѓа во кармините и екстрактот од пиперка. Кога сето тоа ќе се измеша, ги добиваме добро познатите виршли, кои поради сите овие состојки и нивното дејство врз организмот треба целосно да се исфрлат. Но, како алтернатива се нудат домашни колбаси.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote