in

РОДИТЕЛИ ВНИМАВАЈТЕ! Најопасното место во куќата каде што можно е вашето бебе да спие!

Најопасното место каде што бебето може да спие е каучот, покажува новото истражување објавено во списанието „Педијатрија“.

Помеѓу 2004 и 2012 година, имало 9000 смртни случаи кај деца за време на спиењето во Соединетите држави, од кои скоро 13 проценти се случиле додека децата спиеле на каучот – повеќето биле помлади од три месеци.

Авторите на студијата открија и други фактори на ризик: децата најверојатно спиеле со друго лице на каучот, тие биле на страна или на стомак.

Истражувачите истакнаа дека спиењето на каучот не се препорачува дури и за краток одмор.

Американската академија за педијатрија даде препораки за безбедно спиење на деца и намалување на ризикот од с.мрт во лулката (СИДС).

Бебето секогаш треба да спие на грб, без оглед дали станува збор за дневен или ноќен сон. Не грижете се ако вашето дете е доволно големо и само го вклучува стомакот за време на спиењето.

Новороденчињата треба да спијат на цврста и рамна површина во креветче или лулка што ги исполнува сите безбедносни барања. Никогаш не ставајте дете да спие на кауч или кревет.

Изместете ги сите меки предмети, вклучувајќи играчки, перници и навлаки, надвор од креветчето.

Најбезбедно место за спиење е креветчето или креветчето што е поставено во иста просторија каде што спиете.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote