in

НАЈПРОДАВАНИТЕ ИГРАЧКИ ВО ИСТОРИЈАТА! [ФОТО]

Популарноста на детските играчки е слична на многу други трговски индустрии и се менува од година во година, така што тие доаѓаат и си одат на врвот на најпродаваната листа. Сè зависи од светските трендови и иновации на одредени локални производители, а исто така и од децата кои всушност избираат што сакаат.

Во морето на овие заборавени играчки, има и такви кои ги надминуваат тие рамки и стануваат глобално популарни и присутни пред неколку децении. Можеби не ги воодушевиле децата од целиот свет, но веројатно слушнале за нив и дека многу родители ги избрале за нивните деца.

Барбика

Куклата Барби е една од најдолговечните и најпродаваните играчки, со продадени повеќе од милијарда парчиња и стотици варијанти. Тоа е дел од популарната култура веќе половина век и како такво се најде во светот на анимацијата, видео игрите и другите производи. Самите кукли продолжуваат да се произведуваат и продаваат во голем број ширум светот.

ЈО-ЈО

Многу едноставно, а во исто време и многу забавно и зависно, играњето џо-џум е нешто на што децата, па и возрасните, тешко можат да одолеат. Невозможно е да се процени колку примери се произведени и продадени, со оглед на тоа што јо-јо е присутен во една или друга форма скоро 2.500 години. Современата комерцијализација се случи во 1928 година во Калифорнија, кога беше отворена фабрика посветена исклучиво на изработка на оваа играчка.

Автомобили

И тука има безброј варијации на темата, каде најпознати се оние на производителот Hot Wheels, со продадени повеќе од 4 милијарди копии. Автомобилите се популарни низ целиот свет кај момчињата, без оглед на бојата на кожата и околината во која живеат, така што многу татковци се сеќаваат на своите омилени четири тркала од детството. Да не ги заборавиме автомобилите Burago од помали и поголеми димензии, кои сепак се многу популарни кај нас.

Хулахоп

Едноставните обрачи направија бум со нивниот изглед кон крајот на педесеттите години од минатиот век и во прв ред тие продадоа повеќе од 100 милиони примероци. Продажбата подоцна опадна, но производот остана до денес и е познат во различни делови на светот. Неговата генијалност лежи во едноставноста, па иако не сите девојки се фасцинирани од него, сепак има релативно стабилна продажба ширум светот.

LEGO коцки

Данските коцки се исто така нешто универзално, за кое знаат сите деца, нивните родители, па дури и бабите и дедовците. Постојат комплети со огромен број коцки од кои можете да направите нешто произволно, лиценцирани производи од многу франшизи, автомобили, роботи, повеќе или помалку што и да ви падне на памет – тоа веќе постои во варијантата LEGO. Се проценува дека компанијата има произведено повеќе од 320 милијарди коцки, а интересно е што тие се и најголемиот светски производител на автомобилски гуми, сето тоа за потребите на разни комплети и колекции.

Рубикова Коцка

Можеби не е играчка во најстрогата смисла на зборот, но е нешто што го привлекува вниманието на децата и возрасните ширум светот. Пронаоѓањето на унгарскиот Рубик не е само за едноставна забава, туку станува збор за вежбање на мозочни пресврти со цел да се надмине загатката и, честопати, да предизвика гнев и да се откаже од таа цел. Секако е добро за луѓето од сите возрасти како предизвик, или барем симпатичен детал, украс на полицата.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote