in

Најскапиот дијамант некогаш платен со криптовалута чинеше 12,3 милиони долари!

Најскапиот дијамант некогаш платен во криптовалута има 101 карат, а чинеше 12,3 милиони долари, се вели во соопштението на аукциската куќа Сотби.

Новиот сопственик на овој дијамант, наречен „Клуч 10138“, е „анонимен приватен колекционер“, пренесува Еуроњуз.

„Продажбата привлече нови клиенти, многу повеќе од нив вообичаено“, вели Венхао Ју, потпретседател на Сотби за Азија.

Како главна причина за ова, Ју ја наведува можноста за плаќање со крипто-валути, што привлече вешта генерација во дигиталниот свет.

Тој е исклучително редок примерок на дијамант, и ова е втор по големина скапоцен камен „во облик на круша“ во светот, се наведува во соопштението за печатот.

Класифициран е како дијамант „Д боја“. Ова е највисока оценка од тој тип и тоа значи дека, кога се гледа со голо око, е скоро целосно безбоен.

Исто така, се наведува дека е „беспрекорен“, односно без никакви дамки, и тоа е само еден од 10-те дијаманти со таков квалитет што се појавиле на аукцијата, и дека имаат повеќе од 100 картички.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote