in

Најсреќната земја во светот! Македонија се наоѓа на..

Четврта година по ред, Финска го зазема првото место како најсреќна земја во светот, пред Данска, Швајцарија и Исланд, додека Македонија е на 94. место, според објавениот индекс на среќа, кој рангира 150 земји.

Класификацијата поддржана од Обединетите нации е објавена од 2012 година и користи истражувања на Галуп, според кои жителите треба да го изразат своето субјективно чувство за благосостојба, а овие одговори потоа се вкрстуваат со БДП и солидарност, индивидуална индивидуална слобода и индикатори за корупција за да има рејтинг на скала до десет, пренесува агенцијата Франс Прес. Оценките се утврдуваат според официјалната листа на 150 земји.

Србија е на 48-то место според скалата на среќата, а пред него е Косово, кое е рангирано одделно на 33-то место. Во регионот, Словенија е пред Србија на 29-то место, следена од Хрватска на 60-то место, БиХ на 64-то место, Црна Гора на 70-то место, Бугарија на 78-то место, Албанија на 94-то и Македонија на 94-то место.

Германија се наоѓа на 13-то место, Канада на 14-то, Велика Британија на 17-то, САД на 19-то, Франција на 21-то, Бразил на 35-то, Јапонија на 56-то, Русија на 76-то и Кина на 84-то, според официјалната листа од околу 150 земји. Индија е голема светска сила со најлоша позиција, и се наоѓа на незавидно 139-то место.

Според ранг-листата, најмалку среќна земја на планетата е Авганистан со резултат 2,25, пред Зимбабве, Руанда, Боцвана и Лесото.

Споредувајќи ги податоците од 2020 година со претходните години за да се утврди влијанието на пандемијата на коронавирусите, авторите на студијата забележаа значително „зголемена фреквенција на негативни емоции во околу една третина од земјите“. Сепак, во 22 земји, тој показател беше позитивен, и според еден од коавторите на студијата, Hallон Халивел, изненадува тоа што во просек немаше пад на чувството на благосостојба кога луѓето го проценуваа сопствениот живот .

Тој рече дека можно објаснување е дека луѓето го гледаат ковид-19 како заедничка закана што доаѓа однадвор и делува низ целиот свет и носи поголемо чувство на солидарност и емпатија.

И покрај долгите зими и угледот на нивните жители да бидат осамени, нордиските земји имаат многу висок животен стандард, добро функционираат јавни услуги, многу природа, шуми и езера и се многу добро оценети кога станува збор за солидарност и борба против сиромаштијата и сите видови.нееднаквост, пишува Франс прес.

Европските земји во голема мера доминираат меѓу десетте најсреќни земји, а тука се и Холандија, Норвешка, Шведска, Луксембург и Австрија. Единствената неевропска земја во првите десет е Нов Зеланд, кој е на деветтото место.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote