in

Почина најстариот Австралиец на 112 години!

Постариот Австралиец, Декстер Кругер почина по кратко боледување на 112 години.

Кругер почина во својот дом, во западниот дел на австралиската држава Квинсленд, по кратко боледување, објави денеска Guardian.

Во мај беше објавено дека Кругер, со 111 година и 188 дена, е најстариот Австралиец досега.

Пред него, најстариот Австралиец беше воен ветеран од Првата светска војна, Џек Локет, кој почина во 2002 година, кога имаше 111 година и 123 дена.

Кругер бил ветеринар и верува дека диетата и едноставниот начин на живот придонеле да живеат долг живот.

“Пилешки мозок. Знаете, кокошките имаат глава и има мозок. Тоа се многу вкусни ситници. Само еден залак ви е доволен”, рече тој еднаш во интервју за ABC.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote