in

Што?Што?

Најстариот познат виски наскоро ќе се најде на аукција, а се проценува дека може да чини десетици илјади долари.

Најстариот познат виски наскоро ќе се најде на аукција, а се проценува дека може да чини десетици илјади долари.

Вискито било флаширано во градот Лагранџ, американската држава Џорџија, и се верува дека „old ingledew“ е најстариот познат виски во светот, што ја олеснува аукцијата, објави аукциската куќа „Скинер“.

Според CNN, интернет-аукцијата е закажана за периодот од 22 до 30 јуни, а се очекува понудите да се движат од 20.000 до 40.000 долари.

Утврдено е дека бурбонот најверојатно се произведувал помеѓу 1762 и 1802 година, околу времето на американската војна за независност, соопштија официјалните лица.

Сепак, останува нејасно каде е произведено.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote