in

Најстарата жена во светот ќе го носи Олимпискиот пламен за Игрите во Јапонија!

Најстарата жена во светот ќе ја добие честа да го носи Олимпискиот пламен за време на Олимписките Игри кои треба да се одржат во Јапонија во Мај оваа година. 118 годипната Кане Танака, ќе го носи пламенот низ нејзиниот град Шиме кој се наоѓа во областа Фукуока во Јапонија.

Нејзиното семејство ќе и помогне со туркање на нејзината количка додека таа го носи пламенот 100 метри. Танака доби нови патики во од Олимпискиот комитет откако ја доби задачата.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote