in ,

WTFWTF Што?Што?

МНОГУМИНА МИСЛАТ ОВА Е НАЈСТРАШНОТО ПРОРОШТВО НА БАБА ВАНГА: Не дај Боже да се оствари!

Која беше баба Ванѓа и дали нејзините предвидувања некогаш се остварија?

 

Иако многу од нејзините пророштва не се остварија, она што и понатаму и дава углед се некои големи настани кои се случиле во минатото, а кои оваа Бугарка, како што многумина веруваат, успеала да ги предвиди.

Како и пред крајот на секоја година, од фиоката се вадат пророштвата на слепата бугарска пророчица Баба Ванѓа, а во тие за 2022 година Ванѓа наводно предвидува нова пандемија и вонземска инвазија на земјата. Какви настани, се верува, успеала да погоди, каде „пропуштила“ се и дали навистина треба да се грижиме за нејзините предвидувања?

Слепата пророчица починала пред 25 години, но нејзините наводни предвидувања за секоја година ги оставила до 5079 година, кога според неа, ќе дојде крајот на светот.

Иако многу од нејзините пророштва не се остварија, она што и понатаму и дава углед се некои големи настани кои се случиле во минатото, а кои оваа Бугарка, како што некои веруваат, успеала да ги предвиди.

За да се обидеме да разбереме зошто целиот свет се занимава со пророштвата на една баба од село во Бугарија, треба да знаеме како започна се.

 

Која е баба Ванѓа?

Баба Ванѓа е родена како Вангелија Пандева Димитрова и пораснала во Струмица, кое во тоа време сè уште било под контрола на Отоманската империја.

Сè во нејзиниот живот изгледало нормално, сè додека на 12 години не ја кренала бура и ја фрлила во воздух.

Тогаш исчезнала, а кога родителите ја пронашле неколку дена подоцна, мистериозно го изгубила видот.

Ванѓа рекла дека првото видување го имала во тие денови кога исчезнала, а подоцна тврдела дека нејзиниот вид бил заменет со способноста да ја предвидува иднината.

Таа почина на 85-годишна возраст, во 1996 година, а и денес, 25 години по нејзината смрт, сè уште е предмет на интерес.

 

Кои се најпознатите предвидувања на баба Ванѓа?

Многумина кои веруваат во нејзините пророштва и секоја година религиозно читаат што предвидува за следната година, веруваат дека успеала да го предвиди терористичкиот напад на 11 септември во Њујорк, Брегзит, победата на Барак Обама на изборите во САД, цунамито во 2004 година и неколку други, поголеми настани .

„Американските браќа ќе паднат откако ќе бидат нападнати од челични птици и ќе се пролее невина крв“, рече баба Ванѓа во 1989 година додека зборуваше за тоа што може да се случи во 2001 година.

Овие реченици многумина ги сфаќаат како предвидување за терористичкиот напад на 11 септември на Светскиот трговски центар, кога два авиони ги погодија кулите близначки на Светскиот трговски центар.

Таа, исто така, некои веруваат, предвиде дека во 2017 година Европа ќе престане да постои. Иако тоа не се случи, се разбира, многумина го поврзаа Брегзит со оваа реченица, за која Британците гласаа една година претходно.

Според некои, Ванѓа била многу прецизна и за предвидувањата на 44-от претседател на САД. Пророчицата рекла дека претседателот ќе биде Афроамериканец, но кажала и дека тој ќе биде последниот претседател на таа земја. Тој дел се покажа како неточен, но дека Барак Обама е првиот црнец, 44-ти претседател на САД, тоа е факт.

Луѓето кои веруваат во нејзините пророштва тврдат дека таа предвидела дека рускиот град Курск ќе биде покриен со вода и дека целиот свет ќе плаче за тоа. Иако овој град се уште постои, во август 2000 година се случи страшна катастрофа, кога потона подморницата Курск, при што загинаа 118 војници, пишува Метро.

 

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote