in

МОРА ДА ГИ ЗНАЕТЕ! Најважните прегледи за мажи по 50-та година од животот!

Превентивните прегледи се многу важни и за жените и за мажите. Мажите ретко одат кај некои од нив, и тие можат да им го спасат животот.

Ракот на дебелото црево е една од најчестите малигни заболувања и почесто ги погодува мажите отколку жените.

Една од причините за тоа е што мажите се јавуваат на лекар предоцна по појавувањето на симптомите и поретко одат на дијагностичка колоноскопија.

По 50-та година од животот, колоноскопиите треба да се вршат редовно, а оние со случаи на оваа болест во семејството уште порано, по 30-тата година од животот.

Испитување на сексуално преносливи болести

Дури и за мажи кои биле во моногамна врска со години, никогаш не е лошо да се тестираат за сексуално преносливи болести. Тие можат да бидат скриени во телото долго време, и можат да предизвикаат трајно оштетување на органите, но исто така можат да доведат до стерилитет.

СЗО посочува дека сите луѓе на возраст меѓу 16 и 65 години треба да бидат тестирани за ХИВ и вирус на хепатитис барем еднаш во животот, и почесто ако имале секс без заштита.

Редовна контрола на тежината и обемот на струкот

Иако на повеќето луѓе не им е потребен лекар за да забележат дека се дебели, добро е вашиот лекар официјално да го пресмета индексот на телесна маса или БМИ. Оној од 18,5 до 24,9 се смета за нормален, додека сè што е над тоа носи поголем ризик и потреба за почести медицински прегледи.

Ниво на холестерол

Американското здружение за срце советува дека мажите по 20 години треба да ги проверуваат нивоата на холестерол во крвта на секои шест години.

Според лекарите, оваа вредност е важен показател за состојбата на крвните садови, како и ризикот од мозочен удар и срцев удар. Мажите почесто страдаат од срцеви заболувања, а повеќето од нив успешно се лекуваат доколку бидат забележани на време.

Контрола на крвниот притисок

Како високиот холестерол, високиот крвен притисок предизвикува трајно оштетување на крвните садови и го скратува животот. По 18-та година од животот, потребно е да се измери крвниот притисок најмалку на секои два месеци, особено ако постои генетска предиспозиција за таа болест.

Со малку покачени вредности на крвниот притисок, потребно е да се намали внесувањето сол и да се изгуби вишокот тежина, додека со повисоки вредности, потребни се таблети за да се регулира.

Шеќер во крвта

Дури и оние со умерена телесна тежина и активност треба да го измерат нивото на шеќер во крвта, но исто така да направат орален тест за толеранција на глукоза (OGTT).

Зголемените вредности може да укажуваат на развој на дијабетес, нарушувања на тироидната жлезда, оштетување на црниот дроб или целијачна болест. Намалените вредности може да укажуваат на вирусен хепатитис и оштетување на бубрезите.

Преглед од уролог

Секој трет маж по 50-та година од животот има некаква форма на хронично воспаление на простатата, и тие се честа причина за повторливо воспаление на уринарниот систем што не е третирано.

Ваквите хронични воспаленија дури можат да предизвикаат рак, а редовните прегледи на простатата и отстранувањето на ПСА маркерите во крвта се најдобрата превенција од развојот на болеста. Мажите дефинитивно треба да одат на преглед кај уролог, исто како што жените одат на гинеколошки преглед, истакнуваат лекарите.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote