in

УбавоУбаво Што?Што?

Највисокиот во светот: Ангелски водопади – вреди долгото патување! [ФОТО]

Ова се највисоките (непрекинати) водопади во светот. Водата паѓа од висина од дури 979 метри и потоа ја исполнува реката Кереп.

Националниот парк Канаима во Венецуела е едно од оние места во светот за кое вреди да се оди далеку. Со површина од дури 30.000 квадратни километри, тој е еднаков на земја како Белгија, но само на вториот по големина национален парк во Венецуела (прва е Парима Тапирапеко).

Поради неверојатната убавина на природата, УНЕСКО исто така го прогласи за светско наследство. Во светот е познато по славните Ангелски водопади.

Водопади со неправилно име?

Понекогаш можете да ги видите (погрешно) преведени како Ангелски водопади. Но, тие не беа именувани според ангел, туку по американскиот пилот Џејмс Анхел, кој прв прелета над водопадот во 1933 година.

Тој барал злато во таа област и најде нешто уште повредно. Импресиониран од нивната големина, тој раскажа што видел кога се вратил дома, а неговите сведоштва ги обиколија насловите на медиумите.

Дури во 1939 година, водопадите беа официјално именувани како Ангелски водопади, кога властите во Венецуела ја „чешлаа“ целата област и доставија стручен извештај. Jamesејмс (Џими) загина како резултат на авионска несреќа во 1956 година, а неговата пепел беше расфрлана над водопадите. Авионот што прелета над областа е изложен денес во музејот Сиудад Боливар.

Хуго Чавез, поранешниот претседател на Венецуела, кој почина во 2013 година, предложи водопадите да се нарекуваат Керепакупаи-меро за време на неговиот мандат. Имено, тој е наречен од автохтоното племе Пемон кој живее таму, а во превод е „водопади што доаѓаат од најдлабокото, најскриеното место“.

Како и да го наречете, едно е сигурно – секој посетител ќе го памети ова чудо на природата до крајот на животот.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote