in ,

Што?Што?

Влезе во Гинисовата книга на рекорди – ова е највисоката жена на светот

Турчинката Румејса Гелги влезе во Гинисовата книга на рекорди како највисока жива жена на светот. Таа е висока 215 сантиметри, објавено е на официјалната веб -страница на Гинис.

 

На Гелги (24) од Карабук, и бил дијагностициран Виверов синдром, а во интервју за Анадолија потсети дека во 2014 година ја добила титулата највисок тинејџер во светот.

 

Таа рече дека аплицирала за ново мерење и добивање титула за највисока жена во светот.

„Мојата висина повторно беше измерена. Рекордот е потврден. Горда сум што сум по втор пат светски рекордер “, рече Гелги.

За жал, за да се движи таа користи помагала за хендикепирани.

 

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote