in

НЕМА ДА ПОВЕРУВАТЕ! 5 НАЈВИСОКИ СТАТУИ ВО СВЕТОТ!

  1. Статуа на единството, Индија – Посветена на првиот заменик-премиер на нацијата, Сардар Валабхај Пател, статуата стои на 597 стапки (182 метри) во индиската држава Гуџарат. Изградбата на фигурата започна на 31 октомври 2013 година. Еднаш инаугурирана на 31 октомври 2018 година од страна на индискиот премиер Нарендра Моди, таа ќе биде највисоката статуа во светот.

2. Пролетен храм Буда, Кина – Сместена во округот Лушан во Хенан, втората највисока статуа во светот има димензии 153 метри (153 метри). Изградена е во 2002 година, статуата ја отсликува Буда Ваирокана и стои на лотосов престол.

3. Лајкиун Сеткјар, Мјанмар – Со мерка од околу 130,1 метри (130,1 метри) вклучувајќи ја основата, статуата го прикажува Буда како стои. Неговата изградба започна во 1996 година и заврши во 2008 година. Посетителите можат да одат на врвот преку лифт за да добијат прекрасен поглед на градот, вклучувајќи го и лежечкиот Буда пред него.

4. Ушику Даибуцу, Јапонија – Статуата која го прикажува Буда Амитаба е изработена од бронза и има димензии од 120 метри, вклучувајќи ја основата и лотосовата платформа. Сместена во префектурата Ибараки, завршена е во 1993 година. Има палуба за набудување на висина од 85 метри, на која може да се пристапи со лифт.

5. Статуа на Гаруда Висну Кенкана, Индонезија – Сместена во рамките на културниот парк Гаруда Висну Кенкана, статуата висока (120 метри) е на хиндуистичкиот бог Вишну, возејќи на големата Гаруда. Се состои од 24 сегменти и е направен од бакар и месинг. Инаугурирана е во 2018 година.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote