in ,

НАЈВКУСЕН СОС: Направете сос од топено сирење и послужете со чипс од тортилја

Ако ви доаѓаат гости, направете го овој сос кој трае 15 минути и послужете го со чипс од тортилја.

Состојки:

  • 2 лажици путер
  • 2 лажици брашно
  • 1 чаша млеко
  • 2 чаши изрендано сирење Чедар
  • 1/2 лажиче сол
  • прстофат мелен пипер

Подготовка:

Се топи путерот, потоа се додава брашното и се меша неколку минути. Полека додавајте го млекото и мешајте цело време за да не се формираат грутки. Потоа додадете ја чедар кашкавал и варете додека не се стопи, 5 минути, а потоа додадете сол и бибер.

На здравје!

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote