in

Шест македонски научници се најдоа на листата на највлијателните 2% научници во светот!

Шест македонски научници се најдоа на лостата на најдобрите 2% најцитирани и највлијателни научници на светско ниво во сите области. Оваа ранг листа е направена од страна на Stanford Универзитетот од САД за 2020 година.

Професорот Љупчо Коцарев (претседател на МАНУ), професорот Леонид Грчев (член на МАНУ), професорот Валентин Мирчески (Институт за Хемија при ПМФ Скопје), професорот Рубин Гулабоски (Факултет за медицински науки на Универзитетот Гоце Делчев Штип) и прензионираните професори Иван Грозданов и Трајче Стафилов (двајцата од Институт за Хемија при ПМФ Скопје) се најдоа на оваа листа за најцитирани и највлијателни професори. На листата се наоѓа и професор Ратко Јанев кој за жал почина пред една година.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote