in

Што?Што? СлаткоСлатко УбавоУбаво

Накитот на ќерката на Наполеон продаден за 1,4 милиони евра! [ФОТО]

Накитот на посвоената ќерка на Наполеон беше продаден во средата на аукција во Женева за 1,5 милиони швајцарски франци или 1,4 милиони евра, што значително ја надмина проценката за куќата на Кристи.

Накитот се чувал во исто семејство откако посвоената ќерка на Наполеон Стефани де Боарн го добила како подарок за венчавка во палатата Тиери во 1806 година. Тој беше понуден на аукција по повод 200 години од смртта на Наполеон.

Девет накит – дијадема, ѓердан, пар обетки, два приврзока и брошеви, како и прстен и нараквица, се украсени со сафири и дијаманти.

Дијадемата, продадена за двојно поскапа цена од рекламата, беше украсена со 38 сафири од Цејлон (денешна Шри Ланка) и беше направена во раните 1800-ти.

Меѓу историските парчиња накит во средата беше и круната на португалската кралица Марија Втора (19 век) со голем сафир од Бурма (денешен Мјанмар), кој беше продаден за 1,61 милиони евра.

Спектакуларна цена од 10 милиони долари постигна бел квадрат дијамант од 100,94 карати, наречен „Спектакл“, исечен од дијамант пронајден во 2016 година во Јакутија, Сибир.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote