in

6 трика како да го забрзате топењето на салото околу стомакот

Со цел намалувањето на килограмите да биде успешно, добро е да се послужите со овие трикови кои покрај тоа што го намалуваат чуството на глад, го забрзуваат метаболизмот и потикнуваат топење на масните наслаги на телото. 

 

Доколку се обидувате да гo изгубите вишокот килограми, обидете се со овие шест проверени трикови.  

1. Секој ден испијте 2 шолји зелен чај бидејќи помага во топењето на мастите на телото. 

2. Пијте доволно вода, најмалку 2 литри на ден, бидејќи хидратацијата на телото е многу важна. Таа го чисти телото од токсините. 

3. Зголемете го внесто на железо во телото низ храна која е богата со минерали, месо, овес, зелен зеленчук, цвекло итн. Железото е важно за правилно распоредување на кислородот до клетките во телото. 

4. Јадете храна која е богата со протеини, бидејќи помага во согорувањето на маснотиите. Храна богата со протеини е рибата, пилешкото месо, јајцата итн. 

5. Заблуда е дека треба да се избегнуваат банани за време на диета. Напротив, добро е да се јадат поради тоа што го забрзуваат метаболзимот, една банана содржи 500 милиграми калиум. 

6. Доколку е можно, намалете го стресот кој го чуствувате. Всушност, хормот на стрес – кортизол, лачи се повеќе за време на стресните денови, а тој допринесува за дебелеење, особено за таложење на масни наслаги на стомако

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote