in

УбавоУбаво

Намирница која го намалува салото на стомакот

Телесните масти не се инхерентно лоша работа. Всушност, ни треба за да преживееме.

Според Американското здружение за срце, телесните масти не само што помагаат да се загрее телото, туку е и суштинско за апсорпција на хранливи материи и производство на важни хормони. Сепак, постои еден вид маснотии што е штетно за вашето здравје: Висцерални масти.

„Висцералните масти се вид на телесни масти складирани во вашата абдоминална празнина што ги опкружува вашите внатрешни органи: црниот дроб, желудникот и цревата“, вели нутриционистката Роксана Ехсани за Eat this.

Еден од начините за намалување на висцералните маснотии е да направите некои корекции во исхраната, а можете да започнете со додавање на една од најдобрите намирници што го намалуваат салото на стомакот. Тоа е грчки јогурт.

„Истражувањето покажа дека храната богата со протеини, калциум и витамин Д може да биде поврзана со помалку висцерални масти. Затоа, обичниот грчки јогурт без маснотии е храна број еден што луѓето треба да ја додадат во нивната исхрана доколку сакаат да ги намалат висцералните масти“, вели Ехсани.

Грчкиот јогурт обично содржи 20-23 грама протеини по порција чаша. Јадењето храна богата со протеини може да помогне да се намалат болките од глад – бидејќи промовира ситост. На протеинот им треба долго време за да се сварат, што ви помага подолго да се чувствувате сити. Покрај тоа, јогуртот содржи живи и активни култури познати како пробиотици кои помагаат да се одржи здрав цревен микробиом.

Сепак, грчките јогурти со вкус, кои генерално имаат многу непожелен шеќер, треба да се избегнуваат.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote