in ,

СлаткоСлатко УбавоУбаво

НИКОГАШ НЕ БИ ЈА СТАВИЛЕ ОВАА НАМИРНИЦА ВО ТЕСТО, А ГО ПРАВИ СОВРШЕНО: Користете ја за сите видови солени и слатки пецива

Никогаш не би претпоставувале која намирница ќе го направи вашето тесто совршено.

 

Кога станува збор за тесто, многу домаќинки нема да се вклучат во изработката. Тие мислат дека нема да успеат или се обидоа, па резултатот не беше најсјаен. Но, со овој рецепт, тестото успева скоро секој пат, особено затоа што содржи една специјална состојка за која никогаш не би рекле дека влегува во тестото.

За да добиете совршено тесто, додадете пире од компири и вкусот ќе биде неверојатен. Ако правите солени печива, секогаш можете да ги послужите со крем или крем сирење или да ги премачкате со овие намази. Може да намачкате слатки колачи со нутела, еурокрем, се зависи од тоа што ви се допаѓа. Може да помислите и на нешто друго, на пр. за да додадете шунка или сирење …

Состојки:

550 гр брашно
450 гр компири
150 гр шеќер
1 јајце
150 мл јогурт
1,5 кеси сув квасец
1,5 лажички сол

1,5 лажички оцет

 

Подготовка:

Сварете ги компирите и направете пире, па измешајте ги сите состојки освен брашното. Добро соединете, па додадете го и брашното. Месете го тестото, потоа намачкајте го, покријте и оставете да отстои еден час на собна температура. Накратко промешајте, па поделете го тестото по желба и наполнете со омилената храна. Премачкајте со растопен путер пред печење.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote