in

Дали сте знаеле? Намирница што го нарушува квалитетот на спиењето!

Ако се вртите во кревет со часови и се обидувате да заспиете, а причината не е ниту кофеинот, ниту грижите што ве мачат, експертите велат дека вашите проблеми со спиењето може да бидат предизвикани од вообичаената храна што ја користите секој ден – сол.

Студија на Европското ендокринолошко друштво покажа дека солената храна може значително да го продолжи времето што ни треба да заспиеме и може да предизвика почесто ноќно будење и да го наруши спиењето.

Ова беше прикажано кај учесниците кои јаделе солена храна пред спиење и кога конечно заспале, солената храна ја скратила РЕМ фазата на спиење и продолжила да се меша со спиењето, а кај некои предизвикувала кошмари.

„Оброците со висока количина на натриум што се јадат навечер можат да придонесат за различни нарушувања на спиењето, делумно затоа што го зголемуваат крвниот притисок и предизвикуваат задржување на течности“, објасни д-р Сандра Дарлинг од Клиниката за спиење Кливленд.

Со, додава таа, тоа предизвикува несоница или го нарушува квалитетот на сонот и може да предизвика почести будења и да придонесе за утринско чувство на замор.

„Освен што го нарушува варењето и го зголемува крвниот притисок, што прави да спиеме лошо, солената храна честопати предизвикува задржување на течности, што предизвикува мочниот меур да нè буди почесто во текот на ноќта“, вели д-р Дарлинг.

Ова го покажаа и учесниците во јапонската студија на Универзитетот во Нагасаки, кои откако го намалија внесувањето сол од 11 на осум грама, поретко се будеа во текот на ноќта поради полн мочен меур, па го сведоа на просек од 1,4 пати два до три пати.

„Честото ноќно мокрење не е невообичаено, особено кај постарите лица, и ова истражување покажува дека едноставна промена во навиките во исхраната може значително да го подобри квалитетот на животот“, вели д-р Томохиро Мацуо, кој ја доделил студијата за „Најдобар живот“.

Тој советува солената храна, доколку не може да се отстрани од менито, да се јаде порано во текот на денот или најмалку три часа пред спиење, со цел да се избегне напрегање на дигестивниот систем во текот на ноќта и други. Брук Шелер не препорачува ваква храна после 19 часот.

„Го подигнува нивото на хормонот на стрес, кортизол, кој има целосна спротивност од мелатонинот, хормонот за спиење“, објасни Шелер, кој препорачува да се избегнува пржена храна пред спиење.

„Храната богата со маснотии, како пржена и преработена храна, полека патува низ дигестивниот систем отколку свежата храна, зеленчукот и протеините. „Веднаш штом ќе го каснете, дигестивниот систем започнува да работи и телото го ослободува хемискиот хистамин, што може да ве одржи будни“, вели д-р Шелер, додавајќи дека на дигестивниот систем му треба многу време да развие масна и пржена храна, што исто така го нарушува нашиот сон.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote