in ,

СлаткоСлатко Што?Што?

Мистериозна намирница полна со јаглени хидрати: Богата со витамин Ц и растителни влакна, ги топи килограмите како шега!

За да изгубиме тежина, треба да го намалиме внесот на јаглени хидрати.

Тоа е мит што веројатно сте го чуле досега, ако сте биле информирани за диети. Се разбира, тоа често се повторува од многу добра причина. Јаглехидратите се навистина пречка за слабеење. Сепак, ова не важи за секоја храна што ги има во големи количини.

Па, која е оваа мистериозна намирница со јаглени хидрати што може да ви помогне да изгубите тежина? Верувале или не, тоа е сладок компир, кај нас познат и како сладок компир. Овој корен зеленчук најмногу го конзумираме за време на есен и зима, но би било добро да си го најде своето место на нашата трпеза дури и кога надвор е потопло.

Можеби ќе ве изненади фактот дека еден сладок компир со средна големина има само 100 калории. Има 24 грама јаглени хидрати, од кои 4 грама се влакна. Ова е особено важно затоа што влакната нè заситуваат, а исто така помагаат и во отстранување на токсините од нашето тело.

Слатки компири се препорачуваат во исхраната и од други причини. Дали знаевте дека една порција слатки компири содржи 40% од вкупната дневна препорачана количина на витамин Ц? Истиот дел содржи дури четири пати повеќе витамин А од препорачаната количина. Овој витамин е особено важен за губење на тежината, бидејќи помага да се забрза метаболизмот.

Се надеваме дека овие факти ве убедија да им дадете шанса на сладок компир оваа зима. Ќе имате повеќе придобивки од ова. Не само што ќе изгубите тежина, туку и ќе можете да уживате во одлични оброци со оваа вкусна намирница.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote