in

ОВА МОРА ДА ГО ЗНАЕТЕ! Ова се намирници од кои нагло скока шеќерот во крвта!

Внесувањето на шеќер и јаглехидрати во организмот е нешто на што сите треба да обрнеме внимание, особено луѓето со дијабетес или изложени на ризик од оваа болест. Медицински совет е она на што треба да се фокусирате во овие случаи, но малку познавање на некои факти нема да повреди никого, особено кога станува збор за храна од која шеќерот во крвта може нагло да се зголеми.

Бели зрна: Бели зрна се наоѓаат во бел леб, тестенини и ориз, и сето ова е храна во која се отстранува најголемиот дел од содржината на влакна за време на производството. Влакната влијаат на здравјето на цревата, нè одржуваат сити подолго и помагаат во намалување на нивото на шеќер во крвта. Тоа не е крај на светот ако повремено се одлучат за бел леб или друга храна со бели зрна, но тогаш тоа би било добро да се спари со посно месо или храна која не содржи скроб. Поздрави алтернативи се секако варијанти од цели зрна, како и храна како што се киноа и леќата.

Брза храна: Сите знаеме дека брзата храна не е здрава, но обично ја поврзуваме со калории и масти, додека всушност е богата со шеќери и рафинирани јаглехидрати. Ова дефинитивно треба да се избегнува, но ако навистина сакате да се почастите некогаш, одберете опција без помфрит, газирани пијалоци и додатоци како сочен сос. Изберете нешто што има помалку месо и повеќе леб и не претерувајте.

Овошје: Да, овошјето е здраво и не треба да се исклучува од исхраната, но треба да бидете внимателни кога и колку јадеме. Свежото и замрзнатото овошје се најдобри опции, додека треба да се биде многу внимателен кога станува збор за конзервирано или суво овошје. Конзервираното овошје има многу додаден шеќер, додека сувото овошје има поголемо количество шеќер во помалите гризнувања. Само не заборавајте да го внесете јаденото овошје во дневниот внес на јаглени хидрати и да не го издвојувате како посебна категорија.

Зеленчукот е полн со скроб: Компирите, грашокот и пченката се полни со скроб и, според тоа, со шеќер. Тие не треба целосно да се исфрлат од исхраната бидејќи содржат и многу корисни материи, но исто така треба да бидат вклучени во дневниот внес на јаглехидрати. Балансирајте го нивниот внес со потрошувачката на здрави масти и протеини и дополнете сè со зеленчук што не содржи скроб, како што се брокула, карфиол, зелка и зелена салата.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote