in

СлаткоСлатко

Овие намирници имаат корисен ефект врз здравјето на срцето и крвните садови!

Би било добро да ги вклучите во вашата исхрана

 

Можеме да внесуваме доволно витамини и минерали преку храната. Добриот избор на храна е многу важен за правилно функционирање на сите органи, а овие имаат најповолно влијание врз здравјето на срцето.

Овесна каша – докажано е дека растворливите влакна, кои се наоѓаат во цели зрна, го намалуваат нивото на лош холестерол и ризикот од срцеви заболувања.

Црвено вино – Содржи феноли и ресвератрол, флавоноиди кои делуваат како антиоксиданти во крвотокот и ги штитат крвните садови, можат да го намалат крвниот притисок и да имаат корисен ефект врз нивото на добар холестерол.

Лосос – омега-3 масни киселини кои се наоѓаат во лососот, кои телото ги користи за да ги намали нивоата на триглицериди.

Сладок компир – Слаткиот компир е богат со бета-каротен, витамини А, Ц и Е и растителни влакна, а сите тие имаат корисен ефект врз здравјето на срцето.

Домат – Како природен извор на ликопен, фитонутриент за кој докажано го намалува ризикот од срцеви заболувања, доматот е една од храната што е неопходна за здравјето на овој орган.

Киви за здравјето на срцето – Бројни студии покажаа дека со зголемување на внесот на овошје и зеленчук, можете да го подобрите вашето здравје и да го намалите ризикот од срцеви заболувања, дијабетес и разни видови на рак.

Црвено овошје – Овошје кое има црвена боја, богато е со антиоксиданси, а најмногу со ликопен, кој го зачувува здравјето на срцето. Овошје како на пр. грејпфрут, црвен портокал и лубеница, содржат најголемо количество ликопен.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote