in

СлаткоСлатко

Намирници кои често ги консумираме во текот на летото, а предизвикуваат надуеност!

По долгата зима на броење калории и напорен тренинг, конечно изгубивте тежина и се чувствувате безбедно во костим за капење. Сепак, изборот на храна што ја конзумирате можеби не е баш правилен, затоа имате проблем од друг вид.

Постои храна што е лесна и освежувачка, па изгледа како идеална закуска во текот на летото. Сепак, тие можат да предизвикаат надуеност.

 

Мешавина од јаткасти плодови и грозје

Иако изгледа како здрава закуска бидејќи е полна со јаткасти плодови и овошје богати со растителни влакна, оваа комбинација не е најдобриот избор.

Исто како чипс или стапче, овој е полн со сол што привлекува вода што предизвикува вашето тело да ја задржи таа вода додека е исто така надуена.

Ако имате проблеми со апсорпција на фруктоза, сувото овошје во оваа мешавина само го влошува проблемот и може да предизвика гас, пишува Eat This Not That.

 

Сладолед

Нема подобра посластица во текот на летото од сладоледот, но може да предизвика и надуеност. Проблем е лактозата, млечен шеќер што може да предизвика гас во стомакот дури и ако немате проблем со нетолеранција на лактоза.

 

Коктели

Иако звучат примамливо, алкохолот во нив може да предизвика надуеност, и ако пиете нешто многу слатко како игла колада, телото ќе започне да произведува гас.

 

Протеински плочки

На плажа, снабдувањето со храна обично е ограничено на нешто пржено и нездраво, па многумина носат протеински шипки со себе за да избегнат брза храна.

Се разбира, тоа е добар избор на долг рок и брзата храна е добро да се избегнува, но повеќето од овие плочи содржат соја што предизвикува гас, а содржи и олигосахариди, шеќери кои организмот тешко ги вари. Тие се сместуваат во стомакот и предизвикуваат надуеност.

 

Газирани пијалоци

Меурчињата во овие пијалоци предизвикуваат надуеност и оток, затоа обичната вода е секогаш подобар избор.

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote