in ,

СлаткоСлатко Што?Што?

Трикови за нанесување ајлајнер кои секоја жена би требало да ги знае!

Прифативме дека ни треба многу трпеливост за да го примениме, но како можеме да спречиме размачкување на ајлајнер ако имаме шминка цел ден? Откако потрошивте половина час да направите совршена линија, навистина е фрустрирачки кога ајлајнерот се размачкува по час или два.

Дебелината и должината на линијата ќе ги прилагодиме на обликот на окото и спуштањето на капаците. За да може симетрично да се нанесува ајлајнер, најдобро е да започнете да цртате од крајот на окото и да ја повлечете линијата кон веѓите, под агол од околу триесет степени.

Изберете квалитетен ајлајнер за очи кој навистина трае

Водоотпорен гел или течен ајлајнер за очи е најдобриот избор за целодневна шминка. Но, ако направите грешка – не грижете се затоа што лесно ќе се отстрани со помош на вазелин и чепкалка за уши

Користете прајмер

Пред да ставите eyeliner, ставете прајмер на капките, со што шминката на очите ќе остане свежа во текот на целиот ден

Пазете се од масло

Маслото е главната причина зошто eyeliner е намачкан или насликан на очниот капак. За да спречите размачкување на шминка под влијание на пот, користете лесен прав или крем ББ. Ако имате мрсна кожа, не заборавајте да го отстраните вишокот маснотии со помош на мармче.

Не заборавајте маскара

Водоотпорната маскара ќе помогне да се задржи шминката на место, а со што ќе се избегне ситуацијата да изгледате како “ракун”.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote