in ,

Што?Што?

Времето минува, а оваа жена не се менува: Овие навики се одговорни за младешкиот изглед и убавата фигура на Наоми Кембел!

4 едноставни чекори се одговорни за нејзиниот феноменален изглед, и секој од нас може да ги следи. Вака се негува оваа манекенка, која во својата 6-та деценија изгледа феноменално …

И покрај тоа што наполни 50 години, според нејзиниот изглед, никогаш не би го кажале тоа. Манекенката нема никакви брчки на лицето, а многу помладите девојки би и позавиделе на нејзината витка фигура.

“Благодарение на мајка ми, многу рано започнав да се грижам за кожата. Мислам дека нанесувам навлажнувачки креми уште од основно училиште. Така навикнав како дете да ме дисциплинираат кога станува збор за нега на кожата”, вели Наоми.

„Кожата се сеќава на сè, и ако не се грижите за тоа на вистински начин, многу брзо ќе изгледа лошо“.

Еве ги правилата што се следат со години:

Никогаш не легнувајте со шминка

Дури и по напорниот работен ден, таа не заспала со шминка на лицето. Таа смета дека овој чекор е неизбежен. „Ако шминката остане на лицето, таа ќе старее и ќе пропадне многу побрзо, затоа овој чекор е задолжителен.

Кремите кои го хидрираат лицето се задолжителни

“Хидратацијата е најважна за мене, затоа користам креми кои и даваат влажност на кожата и ја враќаат еластичноста. Покрај нив, користам и маски кои продираат во подлабоките слоеви на кожата еднаш неделно, така што секогаш изгледам свежо и одморено”.

Маслата се неопходен дел од рутината за убавина

Маслата и серумите со витамин Ц и колаген се исто така многу важни ако сакате вашата кожа да биде без брчки подолг временски период. Витаминот Ц го изедначува тенот, додека колагенот помага кожата да изгледа младешки.

Редовно масирајте го лицето

Ништо не може да ги активира мускулите на лицето како добра масажа. Првите знаци на стареење се забележуваат кога мускулите почнуваат да се релаксираат, па затоа масажата е многу корисна, а Наоми користи разни валјаци за тоа.

Што се однесува до витката линија, работата е многу едноставна, таа поминува неколку часови во теретана. Таа најмногу ужива во кардио тренинзите.

Со години работи со личен тренер и вели дека најважно е да имате некој што ќе ве мотивира, тоа може да биде личен тренер или пријател со кого ќе одите на обуки.

Моделот верува дека е многу важно да се занимаваме со физичка активност, бидејќи на овој начин, не само што ги затегнуваме мускулите на телото, туку има и поволно влијание врз нашето расположение и врз состојбата на кожата.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote