in ,

Напиток кој е замена за инфузија во итни случаи

Ако некој одеднаш се разболи, и имате можност да му помогнете, не е лошо да знаете дека има пијалок што е замена за инфузија во итни случаи – кога некое лице не може да стигне до болницата.

За пијалокот дознавме од студентите на Медицинскиот факултет, кои дознаа за тоа на предавањата за педијатрија. Тоа е решение за итни случаи, додека чекате медицинска помош – и во никој случај не може да ја замени вистинската инфузија, но веројатно може да помогне барем малку во непредвидени ситуации.

Инфузијата е инаку незаменлива за дехидрација, гадење, дијареја, труење со храна, намален имунитет, вирусна или бактериска инфекција, алергии, анемија, изгореници, треска, после хемотерапија, стрес и исцрпеност, мигрена…

Во повеќето случаи, се дава во болници, пациенти кои лежат во кревет, како и во амбуланти, кога доаѓа пациент кој е болен поради некоја причина. Исто така, може да се даде дома од медицинска сестра во заедницата, што особено олеснува ако станува збор за пациент кој не може да се движи.

Сепак – инфузијата се дава исклучиво од стручен медицински персонал.

Но, ако се појави итен случај, можете да му помогнете на некој што се чувствува лошо со следниот пијалок.

Во еден литар вода треба да се додаде:

  • две лажици шеќер или мед
  • половина лажичка сол
  • четвртина лажичка сода бикарбона
  • половина чаша сок од портокал

Она што е корисно за овој пијалок „за не дај Боже“ е тоа што има голема можност да ги имате повеќето од овие состојки во кујната.

Секако, ако некој не е добар, ова е привремена прва помош, а лицето што се разболело треба да побара медицинска помош што е можно побрзо.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote