in

СлаткоСлатко УбавоУбаво

Напиток кој го топи салото на стомакот, доволни се само две лажици дневно

Прекумерната тежина не е само естетски проблем, туку може да биде исклучително штетна за здравјето.

Особено, маснотиите што се таложат околу половината се опасни и можат да го зголемат ризикот од многу болести. Во процесот на слабеење, одредени пијалоци можат многу да ви помогнат. Покрај тоа, за најефикасни перформанси, мора да комбинирате физичка активност и урамнотежена исхрана.

Главната состојка на овој пијалок е рен. Содржи витамини Б1, Б2, Б6, Ц и калиум, железо, фосфор, магнезиум.

Употребата на рен во исхраната доведува до правилна функција на дигестивниот тракт и здравје на цревата. Ренот ја поттикнува и работата на црниот дроб и срцето, како и циркулацијата, а е одличен диуретик и помага при реума.

Состојки:

* 125 гр рен

* 3 лажици мед

* 2 лажици цимет

* 4 лимони

* малку корен од ѓумбир (до 2 см)

Подготовка:

Рен и ѓумбир изрендајте ги, а потоа во блендерот додајте го исцедениот сок од лимон. Изматете ја оваа смеса уште 3 минути. На крајот додадете мед и цимет. Матете додека смесата не стане хомогена. Се препорачува да се земаат до две лажички дневно пред јадење или пред вежбање. Се советува оваа смеса да се пие 3 недели, а потоа да се направи пауза неколку дена.

Овој густ напиток е одличен диуретик и ќе ви помогне да го отстраните вишокот течност од телото.

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote