in

Направете домашна коцка за супа – таа е неспоредливо подобра и поздрава од купената!

Коцките за супа се прават лесно, а вкусот може да се прилагоди според вашите желби – малку повеќе зеленчук, помалку сол … Ова е рецепт за коцки по ваш вкус.

Потребни состојки:

  • 1 мал компир
  • 1 голем морков,
  • 1 мала тиквичка
  • 1 мал кромид
  • половина куп магданос
  • 100 гр сол
  • лажица масло

Начин на подготовка:

Ситно исецкајте ги сите состојки и ставете ги во тефлонска тава во која состојките нема да се лепат на дното, истурете малку вода и динстајте се додека не испари целата течност што ќе ја испушти зеленчукот. Додадете го маслото и продолжете да мешате уште неколку минути.

Измелете ги сите состојки и вратете се во садот малку да се исуши. Кога ќе добиете смеса како тесто, тргнете ја од оган и премачкајте ја на хартија за печење. Направете правоаголник со дебелина од околу 1 см од смесата и замрзнете 12 часа.

Потоа исецкајте на коцки. Завршете ја секоја коцка во хартија за печење и ставете ја во фрижидер – тоа е вистинскиот начин за чување. Од оваа мешавина се добиваат 9 коцки, а зеленчукот може да се менува според вашите желби и вкус.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote