in

Што?Што?

Направете освежувач за тепих: Отстранете ги непријатните мириси со природно средство!

Потребни ви се состојки кои веројатно веќе ги имате во кујната

Секој тепих може да стане извор на непријатен мирис што се шири низ целата куќа. Дамки од различно потекло (кафе, миленичиња урина, нечистотија и сл.) Испуштаат непријатни мириси, кои стануваат поинтензивни, колку е повалкан тепихот.

Непријатниот мирис е невозможно да се отстрани само со употреба на правосмукалка, а многу средства за чистење теписи оставаат интензивна нота, која не може да се издржи подолго време, тие исто така се полни со хемикалии и воопшто не се ефтини.

За среќа, постојат многу едноставни и ефикасни начини да ги отстраните непријатните мириси од теписите со користење на природни средства, кои можете сами да ги подготвите. Тие се подеднакво ефикасни во отстранување на непријатни мириси од теписи и истовремено чистење и освежување.

Цимет, каранфилче, сода бикарбона и сушени билки

Направете мешавина од една лажичка цимет, една лажичка мелено каранфилче, три лажици сода бикарбона и една лажичка сушени билки (лаванда или рузмарин). Измешајте ги сите состојки и наросете ги на тепихот. По 15-20 минути, исчистете го тепихот со правосмукалка. Свежината и убавиот мирис ќе ги почувствувате во целата куќа.

Бикарбона сода, густина и есенцијално масло

Измешајте една чаша сода бикарбона со една чаша пченкарен скроб (густин), додадете 10-15 капки есенцијално (ароматично) масло по ваш вкус. Промешајте и наросете го преку тепихот. Пресмукајте добро после половина час. Загарантиран сјај, чистота и свежина.
Обичната сода бикарбона совршено ги неутрализира сите видови нечистотија, во што многумина од вас се убедени, користејќи ја за производство на средства за чистење мебел од ткаенини и средства за отстранување дамки од килими. Покрај тоа, тој е во состојба да ја врати оригиналната боја на тепихот и значително да го освежи.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

0 поени
Upvote Downvote