in

Што?Што?

САКАТЕ РАМЕН СТОМАК? Јадете ги овие четири намирници!

Одредена храна не е добар избор ако сакате да имате рамен стомак. Покрај избегнување брза храна и слатки, има уште неколку работи што треба да се отстранат од менито.

Пред здрава избалансирана исхрана и вежбање, една група на храна може да ги зголеми наслагите на маснотии на стомакот.

Мусли бар

Баровите од мусли, или таканаречените енергетски плочки, не се здрава замена за вистински чоколадни барови. Англиски научници открија дека таканаречените енергетски плочки, поради нивните лоши хранливи вредности, не се разликуваат од слатките. Мусли баровите често содржат многу шеќер, што не е корисно.

Овошен сок

Со овошен сок, постои разлика помеѓу купениот и свежо исцедениот. Додека исцедениот сок содржи само овошни шеќери, соковите од продавниците имаат дополнителен шеќер.

Сол

Солта го загрижува вкусот на многу јадења. Премногу зготвената и солена храна, освен што влијае на крвниот притисок, предизвикува и задржување на вода, што може да биде резултат со неколку килограми повеќе на вагата.

Јогурт

Кога станува збор за јогурт, предупредувањето се однесува на различните видови овошје и маснотии што постојат во продавниците. Тие содржат големи количини на индустриски шеќер, а поради високата содржина на лактоза, тие можат да предизвикаат надуеност и воспаление во дигестивниот тракт.

Коментари

Претплатете се
Известете ме за
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Прегледајте ги сите коментари

Loading…

0

Како ви се допаѓа?

1 поен
Upvote Downvote